طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و خارجی

۱۰ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۸ ثبت شده است

روشهای زیباسازی چیدمان منزل

روشهای زیباسازی چیدمان منزل

روشهایی هستند که میتوان خانه و چیدمان منزل را زیباتر و دل انگیزتر نمود ورعایت مهمترین نکات و موارد زیر خانه و فضای زندگیمان را زیباتر و با روحتر کنیم


1- سقف های بلند همیشه زیباتر به نظر می رسد. بهتر است برای آن که ارتفاع سقف تا کف زمین بیشتر به نظر برسد چوب پرده را نزدیک به سقف نصب کنید و پرده نیز تا کف زمین آویزان باشد. سعی کنید پرده فقط عرض پنجره را بپوشاند که در این صورت خانه باشکوه تر و بزرگ تر به چشم می آید.

 

2- چیدمان خانه با انواع وسایل چوبی همیشه زیباست ولی این نکته قابل ذکر است که چیدمان خانه با یک رنگ از چوب فضای خانه را بسته و بی روح می کند. بنابراین بهتر است از طیف های مختلف چوب که رنگ هایی نزدیک به هم دارند در خانه استفاده کنید .

 

3- بهتر است فرش یا قالیچه ای که برای پوشش کف در نظر می گیرید به  اندازه باشد یعنی حدود 50 تا 60 سانتی متر از اطراف میز وسط مبلمان بیرون زده باشد. در غیر این صورت فضای خانه از شکل و فرم زیبای خود خارج می شود .

 

4- سعی کنید از رنگ های بی روح برای رنگ آمیزی دیوارها استفاده نکنید؛ زیرا رنگ ها به خانه عمق و وسعت می بخشند. در صورت قرار گرفتن در چنین فضایی، دیوارهای خانه را با تابلوها و با تصاویری شاد و نیز وسایل رنگی تزیین کنید.

 

5- مبلمان را در خانه به صورتی متعادل بچینید که در هر سمت از مبلمان 50سانتی متر فضا برای رفت و آمد ساکنان وجود داشته باشد. همچنین قرار دادن آباژوری بزرگ در یک قسمت از این فضا، بسیار خانه را زیبا می کند. بهتر است مبلمان به طور کامل به دیوارها نچسبد. 

6- قرار دادن کتاب ها به صورت مرتب روی میزهای عسلی یا میزهای کناری کاناپه ها فضایی زیبا و فرهنگی ایجاد می کند. بهتر است جلدهای کاغذی از کتاب ها جدا شود و کتاب ها با رنگ و طرح و نقوش برجسته خود قرار داده شود که در این صورت زیباتر به نظر می رسد.

 

7- کوسن ها از جمله وسایل تزیینی مبلمان است که در زیبا جلوه کردن مبل ها تاثیر گذار است. بهتر است تعداد محدودی کوسن روی مبلمان استفاده شود زیرا در صورت قرار دادن تعداد زیادی کوسن روی مبلمان، زیبایی و رنگ و طرح مبلمان دیده نمی شود.

 

8- قرار دادن آینه های بزرگ با شکل و شمایل زیبا به خانه شما روح می بخشد و به بیننده وسعت دید می دهد. بنابراین همیشه قسمتی از خانه را برای قرار دادن آینه اختصاص دهید تا از بازتاب نور و رنگ در فضای خانه لذت ببرید.

 

9-هنگام خرید مبلمان به فضای خانه توجه کنید. طراحان چیدمان خانه بر این عقیده اند که مبلمان باید دو سوم از فضای خانه را پرکند و یک سوم برای رفت و آمد آسان خالی باشد. در غیر این صورت خانه علاوه بر این که کوچک به نظر می رسد همیشه بی نظم و شلوغ است.

 

10- قرار دادن گل و گیاه همیشه به خانه زیبایی می بخشد اما قرار دادن بیش از اندازه گل و گیاه فضا را بسته و دلگیر می کند. اگر علاقه مند به قرار دادن گل و گیاه در خانه هستید بهتر است تنها فضای کوچکی را به این کار اختصاص دهید.مزایا و معایب پنجره های U.P.V.C

مزایا و معایب پنجره های U.P.V.C


مزایای پنجره UPVC :

1-امنیت:
پروفیلهای پنجره UPVC مسلح به رین فورس منت (مقطع فلزی ) گالوانیزه می باشند.
که موجب استحکام بخشیدن به پنجره ها در مقابل تغییرحالت و سبب ثبات یراق آلات نبز می باشد.
پنجره ها UPVC با توجه به وجود قفل کننده های متعدد که در اطراف باز شو قراردارد ، علاوه بر عایق سازی مناسب و جذب شدن دو قسمت ثابت و بازشو پنجره ، موجب افزایش ایمنی نیز می گردد.

2-عایق حرارتی:
UPVC
ماتریالی کاملاً عایق می باشد که در پنجره ها میتوان می توان از شیشه های یک ، دو یا سه جداره استفاده نمود این مسئله می تواند به بالا بردن میزان عایق سازی در پنجره ها کمک نما ید.

3- عایق صوت:
پنجره های UPVC به دلیل استفاده از مترالا PVC و طراحی داخلی (سطح مقطع) عایق صوت بوده و می تواند مشکلات عدیده جوامع صنعتی (آلودگی صوتی ) را به خوبی مهار سازد.

4-عایق در برابرنفوذ آب و گرد و غبار:
پنجره ها ، با استفاده از دو یا سه نوار آبندی در قسمت شیشه و بازشو و همچنین طراحی ویژه مقطع پروفیل UPVC از نفوذ باد ، آب و گرد و غبار به داخل پنجره ها جلوگیری می کند .

5-عایق الکتریسیته:
خطراتی که در تماس برق یا صاعقه با پنجره فلزی حادث می گردد، در این نوع پنجره هابا توجه به جنسیت پروفیلها بر طرف شده است.

6-تنوع رنگ:
با توجه به تکنولوژی خاص در رنگ آمیزی می توان رنگهای متنوعی را در پنجره های UPVC مشاهده کرد.

ساختار پنجره های UPVC :

پنجره ها به طور عمومی از قسمت های ذیل تشکیل شده است
1- فریم
-
پروفیلی است که عموما به شکل L می باشد . این پروفیل دورتا دور (پیرامون پنجره ) پنجره را احاطه کرده است . ودراصل نگاه دارنده اجزای داخلی پنجره و نقطه اتصال پنجره به ساختمان است .
دراین پروفیل قاعدتا"ازیک نوار آبندی استفاده می شود . ولی گاها"ازدو نوار که پشت سر هم قرارمیگیرد نیز استفاده می کنند .
پروفیل فریم در ابعاد مختلف وجود دارد که کاربرد آنها بر اساس استانداردهای درب وپنجره تعریف شده و متفاوت می باشد .
-
فریم قاب بازسازی :
نوعی فریم است که در کارهای تخریبی و پنجره های تعویضی استفاده می شود
-
فریم های خاص:
که برمبنای کاربرد آن متفاوت ، ولی بسیار کم مصرف می باشند.
درپنجره های کشویی ، این پروفیلها حجیم تر و اکثرا" به شکل یو U می باشد

 

معایب پنجره های  U.P.V.Cو آنچه که باید هر مشتری بداند

 

1-در صورت پروفیل پنجره از کیفیت استانداردی تهیه نشده باشد و از مواد زاید و بازیافتی پی وی سی تهیه شده باد به مورور زمان موجب شکنندگی و یا تغییر به رنگ زرد خواهد شد

2- اگر در هنگام تولید درب و پنجره گالوانیزه کاربردی ناقص و یا از پروفیل باشد بعد از نصب موجب کج شدن و تغییر شکل درب و پنجره خواهد شده و در بیشتر مواقع موجب آوار شدن درب پنجره خواهد شد ودیگر هیچگونه تعمییری و رگلاژکاری فایده ای نخواهد داشت و اکثر ساخت و ساز کاران و پیمانکاران ساختمان به جنیه اقتصادی سفارش درب و پنجره یو پی وی سی را در نظر میگرند و به کیفیت و سابقه تولید کننده و رضایت مشتری اصلا توجه ندارند

به هرحال سابقه طولانی تولیدکنندگان درب و پنجره یو پی وی وسیUPVCو رضایت مشتریان خیلی در بهرمندی از امکانات بهتر درب و پنجره مشتریان نیز موثر خواهد بود و مشتریان عاقل و باتجربه همیشه در درجه اول به دنبال کیفیت هستند و در درجه دوم قیمت تمام شده مناسب

3- درب و پنجره های یو پی وسی را نباید در مراکز آزمایشگاهی و یا محل هایی که با مواد شیمیایی ویا حرراتی مثل کوره ها بکار برد

4- از کاربرد مواد شوینده مثل وایتکس برروی پروفیل خودداری کنید چون باعث فعل و فعالات خطرناک شیمیایی خواهد شد و به سلامتی انسان مضرر خواهد بود

5-در مناطق خیلی سرد و یا خیلی گرم تفاوت درجه بین 50 از پروفیلهای مقاوم و مناسب استفاده کنید

6- درب و پنجره های یو پی وسی دست دوم فقط جنبه ظایعات پلاستیکی دارند

7-حتما قبل از از فریم محکم در محل نصب استفاده گردد

 

 

 

استفاده از گیاهان آپارتمانی برای زیباسازی خانه و محل کار

استفاده از گیاهان آپارتمانی برای زیباسازی خانه و محل کار

ابتدا چند مورد را در نظر داشته باشیم.برای منزل باید گیاهی خرید که بتواند در محیط خانه شما دوام بیاورد. هنگام خرید هم حتما از فروشنده و جستجوی اینترنتی مطالبی علمی از گیاه را بدست آورید و فراموش نکنید شیوه نگهداری هر یک از گیاهان، مانند هر موجود زنده نیازها و خلق و خویی مخصوص دارند و باید مدنظرتان باشد، در این فرصت نیز در مورد نگهداری بعضی از گیاهان آپارتمانی نکاتی را مطرح می کنیم که شاید برای شما هم مفید باشد و مورد استفاده قرار گیرد.

در این مطلب از 6 گیاه ساده اما زیبا به نامهای1-گل سنگ،2- بامبو،3- حسن یوسف،4- اسپاتی فلیوم،5- آگلونما،6- کروتون توضیح میدهیم .ساده از لحاظ نگهداری راحت و مقاوم به شرایط آب و هوای هر خانه ای.


گل سنگ

یکی از گیاهان خوش آب و رنگی که می توانید آنها را داخل آپارتمان های کوچک تان نگهداری کنید، گیاهی است که در ایران آن را به نام گل سنگ می شناسند. این گیاه برگ های زیبا و خالخالی دارد که رگه های روی آن می تواند طیفی از سفید تا قرمز باشد.


گل سنگ را براحتی می توانید داخل خانه نگهداری کنید و فقط کافی است آن را در محیطی مناسب قرار دهید. این گیاه به نور شدید نیاز ندارد؛ یعنی فقط کافی است آن را در محیطی قرار دهید که نور کافی دارد و روشن است، ولی نور مستقیم نمی تابد. در صورتی که نور محیط کم باشد، برگ ها و رنگ گیاه کمرنگ تر می شود که نشان می دهد لازم است جای آن را تغییر دهید.

گل سنگ به آبیاری زیادی هم نیاز ندارد و باید زمانی که خاک آن خشک می شود، آن را آب دهید. این گیاه براحتی با شرایط محیطی خانه کنار می آید و بخوبی می تواند رشد کند.

 

بامبو

بعضی ها می گویند بامبو شانس می آورد، بعضی ها اعتقاد دارند که وجود داشتن بامبو در خانه روحیه را بهبود می بخشد و... .

در هر حال، چه این باورها درست باشد چه نه، باید بدانیم نحوه نگهداری از بامبو چگونه است و چطور می توان طراوت و شادابی آن را حفظ کرد.


خوب است بامبوها را داخل گلدانی بگذارید که حدود ۱۰ سانتی متر آب داخل آن باشد؛ یعنی ساقه های بامبو نباید تا بالا داخل آب قرار بگیرد. همچنین لازم نیست دائم آب آن را عوض کنید و فقط حواستان باشد همیشه داخل گلدان به اندازه کافی آب وجود داشته باشد. بامبو نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و در فضاهایی با نور کم هم بخوبی رشد می کند. اگر نور به طور مستقیم به این گیاه بتابد، موجب زرد و خشک شدن برگ هایش می شود.

 

حسن یوسف

حسن یوسف هم از دیگر گیاهان زیبایی است که می توانید آن را داخل آپارتمان نگهداری کنید و از زیبایی اش لذت ببرید. وقتی برای خرید این گیاه زیبا به بازار بروید، حتما انواع متفاوتی از آن را خواهید دید؛ گیاهانی که شکل ها و رنگ های مختلفی دارد و در نگاه اول شاید چنین به نظر برسد که آنها گیاهانی متفاوت هستند. در حالی که حسن یوسف یک گیاه است که طرح ها و رنگ های مختلفی دارد.


این گیاه را می توانید در محیطی با دمای معمولی (۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد طی روز) نگهداری کنید و از نظر آبیاری هم باید به آن طوری آب بدهید که تشنه نماند. هرچه این گیاه بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرد، خوشرنگ تر شده و بهتر هم رشد می کند. بنابراین زمانی که متوجه می شوید رنگ گیاه تغییر کرده و کمرنگ تر شده، باید به نور محیط توجه کنید؛ چون این مساله می تواند نشان دهنده نور نامناسب باشد.

در تمام فصل ها هم می توانید حسن یوسف را تکثیر کنید که برای این کار باید از روش قلمه زنی ساقه کمک بگیرید.

 

اسپاتی فلیوم

شاید اسم این گیاه کمی برایتان عجیب و ناآشنا باشد، ولی خیلی از ما آن را می شناسیم و شاید حتی داخل خانه مان چنین گلدانی هم داشته باشیم در حالی که اسم آن را نمی دانیم. پس اگر می خواهید بدانید اسپاتی فیلوم چیست و چطور باید از آن نگهداری کرد، خوب است بدانید اسپاتی فلیوم یا برگ قاشقی، گیاهی همیشه سبز است با برگ هایی نیزه ای شکل. برگ های این گیاه اغلب سبز تیره است با گل هایی سفید و کوچک که در بیشتر فصل های سال به شکل قاشقی رشد می کند و داخل آن هم پرچم متراکمی وجود دارد.


اسپاتی فلیوم به نور مناسب نیاز دارد و باید در محیطی با نور متوسط قرار بگیرد که البته مستقیم به گیاه نتابد. برای آبیاری هم باید دقت کنید که در فصل های گرم سال، اسپاتی فلیوم به آب بیشتری نیاز دارد و تقریبا هفته ای دو مرتبه باید به آن آب بدهید.

 

آگلونما

آگلونما باید در محیطی با نور مناسب نگهداری شود؛ محیطی که نور به اندازه کافی ولی به طور غیرمستقیم به گیاه بتابد. این گیاه بسیار با دوام و مقاوم است و تقریبا براحتی می توانید از آن داخل آپارتمان نگهداری کنید. هفته ای یکبار آبیاری هم برای آن کافی است و باید بدانید آبیاری بیش از حد نیاز گیاه، موجب زرد شدن برگ ها و خراب شدن آن می شود.

بنابراین حواستان باشد از آب دادن زیاد به گیاه خودداری کنید. البته در صورتی که نوک برگ های آگلونما خشک می شود می تواند ناشی از کم آبی و تشنگی گیاه باشد. در روزهای سرد سال هم ممکن است گیاه در اثر سرما خودش را بیندازد.

در ضمن با توجه به نیاز آگلونما به رطوبت، خوب است تابستان با اسپری به برگ های گیاه آب بپاشید تا رطوبت مورد نیازش تامین شود.

 

کروتون

کروتون یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که با برگ های رنگارنگ و زیبایش، طراوت خاصی به محیط می بخشد. این گیاه برگ هایی بیضی شکل دارد که زمینه آنها سبز است و روی شان با رنگ های دیگری مثل قرمز، زرد، صورتی، قهوه ای، نارنجی و... تزئین شده است.


البته کروتون از نظر طرح و رنگ انواع مختلفی دارد که شاید در نگاه اول فکر کنید گیاهان متفاوتی هستند که فقط کمی به یکدیگر شبیه اند. در هر صورت، برگ های کروتون مخلوطی از رنگ های سبز، سفید، قرمز، نارنجی، سیاه، قهوه ای و صورتی است و شاید به دلیل همین ترکیب رنگ ها باشد که به نور مناسب هم نیاز دارد. یعنی باید گیاه را در محیطی روشن قرار دهید که نور متوسطی به آن بتابد.

برای آبیاری هم باید هفته ای یک بار به گیاه آب بدهید که البته شرایط آبدهی به گرمای محیط و اندازه و حجم گیاه بستگی دارد. بهتر است آب جوشیده را هم روی برگ های این گیاه اسپری کنید تا رطوبت آن تامین شود. چنانچه برگ های گیاه شروع به ریزش کند، نشاندهنده تغییر دمای محیط است. برای همین سعی کنید دمای محیط را ثابت نگه دارید.

بالکن شیشه ای تاشو یا آکاردیونی

بالکن شیشه ای تاشو یا آکاردیونی

امروزه با افزایش آپارتمان سازی برای ایجاد فضای اضافی درداخل آپارتمانها بالکنها را با پنجره هایی به صورت اتاقکی در می آورند.این پنجره ها از جنس یوپی وی سی,چوبی,و آلومینیومی می باشد.جدیدترین این سیستمها پنجره های آلومینیومی تاشو می باشد.در این سیستم پنجره ها باز شده و در گوشه ای جمع می گردد.


مزیت های آن

1- جلوگیری از ورود گرد وخاک به منزل

2- سهولت تمیزکاری وشستشوی آن

3-استحکام و شیک بودن آن

4-جلوگیری از ورود سرما وگرما وآلودگی صوتی

5-ضمانت و خدمات پس از فروششرکت ما همگام با متد روز موجود در بازار کار می کند.و آماده عقد قرارداد با سازمانها و ارگانهای دولتی و آپارتمانهای مسکونی برای نصب و راه اندازی بالکن شیشه ای در حداقل زمان و مناسب ترین قیمت می باشد.

محصولات ما از بهترین پروفیل و یراق آلات ترکیه تهیه شده و دارای گارانتی و خدمات پشتیبانی قطعات می باشد

آشنایی با درب و پنجره های دوجداره upvc و مصارف پروفیلهای یو پی وی سی در ساختمانها

آشنایی با درب و پنجره های دوجداره upvc و مصارف پروفیلهای یو پی وی سی در ساختمانها


جهت بالکن یا تراس:

ماده اولیه پروفیلهای یو پی وی سی( unplas poly vinyl chloride ) ماده شیمیایی کلرید وینیل می باشد که با روش پلیمر یزاسیون به پلی ونیل کلرید تبدیل می گردد و با مواد شیمیایی افزودنی ترکیب شده و بوسیله اکسترو در به پروفیلهای پی وی سی و یو وی سی تبدیل می گردد .بدلیل خواص عمومی کلیه پلیمرها در برابر شرایط جوی از خود مقاومت نشان می دهند، این در حالی است که فلزات و چوب به عنوان عناصر طبیعی به راحتی در برابر شرایط محیطی تخریب شده و به طبیعت باز می گردند که از این روند با پوسیدگی نمایان می گردد به علاوه چوب به عنوان عناصر طبیعی به راحتی در برابر شرایط محیطی تخریب شده و به طبیعیت باز می گردند که این روند با پوسیدگی نایان می گردد به علاوه چوب به عنوان ماده غذایی حشرات از سوی آنها نیز روند تخریب سرعیت تری پیدا می کنند .

۱) هدایت دمایی (ضریب انتقال حرارت ):

پلیمرها عموماً به عنوان عایقهای حرارتی شناخته می شوند ودر اغلب مواردی که نیاز به کاهش انتقال حرارت دارند ( مانند یخچالها ، بدنه خارجی ساختمانها، سیستم لوله کشی کولر های گازی و …) استفاده می شوند و این در حالی است که فلزات بهترین هادی های حرارت میباشند ودر مواردی که نیاز به تبادل حرارتی می باشد از فلزات و علی الخصوص آلومینیوم ومس استفاده می کنند و رادیاتور اتومبیل ،کندانسور سخجالها و کولرهای گازی و …

میزان انتقال حرارت از قسمتهای مختلف ساختمان (طبق مطالعات بهینه سازی مصرف انرژی )
با در نظر گرفتن اینکه بیشترین اتلاف حرارت (انرژی) در ساختمان از طریق درب و پنجره ها صورت می گیرد اهمیت استفاده از درب و پنجره های یو پی وی سی به خوبی نمایان می گردد .

۲) میزان انتقال صوت از طریق درب و پنجره ها:

درب و پنجره های یو وس سی بدلیل شکبه بندی مقطع پروفیل آنها و تعداد لایه ها و فضای خالی موجود بین لایه ها به میزان زیادی از انتقال صورت جلوگیری می نماید که آمار و آزمایشات به عمل آمده تایید کننده این امر می باشد که پنجره های یو پی وی سی با شیشه دو جداره تا حدود ۳۰ دسی بل کاهش صوت به همراه دارند .

۳)پایین بودن ضریب انبساط خطی:

پروفیلهای یو پی وی سی دارای ضریب انبساط خطی بسیار پایین تر نسبت به فلزات می باشند که این امر باعث می گردد تا با افزایش دما کمترین افزایش طول را داشته و از تغییر حالت فریم های پنجره و منحنی شدن آن و در نتیجه شکستن شیشه ها با افزایش دما جلوگیری به عمل آید .همچنین با کاهش دما کمترین تغییر طول را داشته و از باز شدن درزها بین پنجره و دیوار جلوگیری به عمل می آید که این امر باعث بهتر عایق شدن پنجره ها می گردد علاوه بر موارد مذکور انبساط و انقباص های پیاپی و با دامنه زیاد درب و پنجره ها عامل و با دامنه زیاد درب و پنجره ها عامل مهم و موثری در تخریب دیواره های اطراف آن می باشد .

۴) فرایند تولید و ساخت:

بدلیل پایین بودن نقطه ذوب پروفیلهای یو پی وی سی نسبت به فلزات می توان در دمن مناسبی ( حدود ۲۵۰ درجه سلسیوس ) پروفیلها را بوسیله جوش به یکدیگر متصل نمود که این جوش بسیار با کیفیت بوده و هیچگونه تغییرات فیزیکی در پروفیل ایجاد نمی کند و درب یا پنجره کاملاً حالت یکپارچه به خود می گیرد . در حایکه در فلزات بدلیل نقطه دوب بسیار بالا( حدود ۲۷۰۰ درجه سلسیوس ) جوش همراه با نتش و تر شدن مقطع فلز می باشد که التبه در مورد برخی فلزات مانند آلومینیوم بدلیل تخصصی بودن و هزینه های بالا از جوش استفاده نمی گردد ودرزهایی در نقطه تصال باقی می ماند که باعث تخریب تدریجی از طریق نفوذ آب به داخل پروفیلها می گردد.

۵) مقاومت در برابر مواد شیمیایی:


پروفیلهای یو پی وی سی بدلیل تولید با روش پلیمریزاسون در برابر اغلب مواد شیمیایی مانند اسیدها ، بازها ، مواد ضد عفونی کننده ، روغنها و … به خوبی از خود مقاومت نشن می دهند و در آزمایشگاه ها، کارگاه های صنعتی، بیمارستانها و … مورد استفاده قرار می گیرند .

۶) نفوذناپذیری و جلوگیری از لرزش شیشه ها:

پروفیلیهای یو پی وی سی به گونه ای طراحی گردیده اند که با لاستیکهای خاصی آب بندی می گردند و کاملاً نفوذ ناپذیر می شود که گرد و غبار و آب باران درون ساختمان نفوذ نمی کند علاوه بر آن این لاستیکها از لرزش شیشه ها بدلیل صدا و هنگام طوفان و باد شدید جلوگیری می کند .

۷) امکان نصب شیشه های دو جداره و یا تک جداره:

بدلیل وجود فضای زیاد طراحی شده برای شیشه ها در روی پروفیلهای یو پی وی سی ، علاوه بر شیشه های تک جداره می توان شیشه های دو یا سه جداره نیز نصب کرد که این کار تنها با تعویض زهوار امکان پذیر است .

شیشه دوجداره چیست؟

با وجود اهمیت فوق العاده بهینه سازی در مصرف انرژی اما تنها مساله مورد اهمیت در بکارگیری شیشه مصرف انرژی نیست. بزرگترین یازندگات درب و پنجره در جهان گستره ای از شیشه های مختلف را به مشتریان خود پیشنهاد می دهند که آنها را از ورود سر و صدا و نور مستقیم و آزاردهنده خورشید محافظت کند و راحتی و امنیت را برای خانه به ارمغان بیاورد. یکی از شیشه های بکار گرفته شده در صنعت نوین درب و پنجره شیشه های دوجداره است.
شیشه های چند لایه شیشه هایی هستند که در کارخانه ساخت شیشه به روش خاصی ساخته می شود. با استفاده از مکانیزم فرمینگ شیشه ، شیشه را بصورت ورقه های تخت در می آورند. سپس چندین ورقه شیشه را توسط دستگاه پرس به یکدیگر پرس می کنند و بدین ترتیب شیشه چند لایه درست می کنند. استفاده از این نوع شیشه ها باعث اتلاف کمتر انرژی و صرفه جویی از آن می شود. اما در روش استفاده از شیشه های دوجداره بهینه سازی مصرف انرژی به مراتب بهتر انجام می شود.

شیشه های دوجداره نیز مانند شیشه های چند لایه مکانیزم خاصی برای ساخت دارند. ابتدا خمیر شیشه را از طریق عملیات فرمینگ ، بصورت ورق های تخت درمی آورند. سپس دو ورق شیشه را به گونه ای به یکدیگر متصل می کنند که بین آنها فضای خالی باشد. در این بخش مکعب مستطیلی از جنس شیشه و با ارتفاع بسیار کم ساخته می شود. در این مرحله بین فاصله خالی دو شیشه را با گاز نجیب پر می کنند و با مسدود کردن طرفین ، مانع برون رفت گاز می شوند. گاز نجیب عناصر گروه ۸ جدول تناوبی شامل هلیم He ، نئون Ne ، آرگون Ar ، کریپتون Kr ، زنون Xe و رادون Rn هستند و به دلیل ساختار اشباع خود با هیچ ترکیبی وارد واکنش نمی شوند. این خاصیت باعث می شود که این گازها در مقابل عبود گرما از خود مقاومت بسیار بالایی نشان دهند و در نتیجه این نوع از شیشه باعث حفظ دمای اتاق شود. راحتی ساخت و ارزان بودن قیمت در کنار خواصی که در بالا ذکر شد ، این نوع از شیشه را به بهترین انتخاب تبدیل کرده است.

۸) رنگ آمیزی:

پروفیلهای یو پی وی سی در طی زمان کیفیت خود را همواره حفظ می کند و نیازی به رنگ آمیزی آن نمی باشد و با استفاده از پروفیلها رنگی آن می توان زیبایی هر ساختمان را افزونتر کرد .

۹) استحکام درب و پنجره ها:

پروفیلهای یو پی وی سی بدلیل بالا بودن خاصیت الستیسیته و همچنین شبکه تو خالی آن بسیار ضربه پذیر بوده و در برابر تنشهای کششی ، پیچشی و خمشی به خوبی از خود مقاومت نشان می دهد و علاوه بر آن تغییر ظاهری نیز در آن بوجود نمی آید .همچنین جهت استحکام بیشتر از پروفیلها گالوانیزه در داخل پروفیلهای یو پی وی سی استفاده می گردد که با ضخامت ۵، ۱ میلیمتر و شکل ناودانی خویش استحکام پروفیلهای یو پی وی سی را چندین برابر می کند.

۱۰) نظافت راحت و آسان:

سیستم برق آلات طراحی شده جهت این نوع درب و پنجره ها به گونه ایست که در چهار ظلع پنجره تعبیه می گردد که علاوه بر امکان باز شدن پنجره در دو محور افقی و عمودی از چندین نقطه تنها با چرخش یک دستگیره قفل می گردد و در برابر سرقت ایمن می گردد (نوع tile&turn) .

11) نصب و تعویض راحت بدون کمترین تخریب محیط پیرامون:

این نوع پنجره ها بر روی فریم فلزی که از قبل روی دیواره ها تعبیه گردیده نصب می گردند که علاوه بر استحکام بخشیدن به دیواره ها در برابر تکانها و لرزشهای زمین هیچگونه تخریب دیوار جهت قرار دادن پنجره بر روی دیوار لازم نیست و سپس با پیچ روی فریم فلزی محکم می

گردد و در پایان با فوم پلی اورتان و چسب سیلیکون کلیه درزها، درزگیری و در صورت نیاز با پروفیلهای تی شکل دزها پوشانیده می شود .


۱۲) کانال تخلیه آب:

در پروفیلهای یو پی وی سی شیارهای خاصی جهت جمع آوری اب احتمالی و رودی به سیستم درب و پنجره ها تعبیه گردیده است که در حین تولید پنجره ها شکافهایی در مسیر خاص از پیش تعیین شده ایجاد می گردد که آب ورودی (احتمالی ) به سیستم درب و پنجره را به خارجساختمان تخلیه می نماید


گیاهان تصیفه کننده هوای خانه

گیاهان تصیفه کننده هوای خانه

محققان بر این باورند که وجود گیاهان در داخل خانه سطح استرس و اضطراب را در افراد خانه کاهش می‌‌دهد و به دفع آلودگی‌های هوای خانه و اتاق خواب کمک می‌کند.گل آفتابگردان

گل آفتابگردان همان‌طور که از اسمش پیداست، باید در معرض نور آفتاب رشد کند اما این گیاه را به عنوان گلدان ویژه اتاق خواب معرفی می‌کنند. فراموش نکنید، درست است که گل های مصنوعی دکوراسیون منزل را زیبا می کنند اما طراوت و فواید گل های طبیعی را ندارند.


گل آفتابگردان چه کمکی می‌کند؟!

دلیل ویژه اتاق خواب بودن این گیاه تاثیر مثبتش در جلوگیری از آسیب نامناسب گردوغبار در اتاق خواب است. به همین دلیل با اینکه توصیه می‌کنند اتاق خواب وسایل کمتری داشته باشد تا گرد و خاک در آن ایجاد نشود اما قرار دادن چند گلدان آفتابگردان، ضمن زیبایی فضای اتاق، باعث تولید اکسیژن بیشتر در فضای خانه می‌شود.اکالیپتوس

اکالیپتوس Eucalyptus گیاه بومی کشور استرالیا است و از آن می‌توان استفاده‌های دارویی داشت. از این گیاه برای ضدعفونی کردن مجاری تنفسی، بخور و خوشبو کردن محیط استفاده می‌شود. بنابراین فراورده‌های این گیاه برای درمان سرماخوردگی مفید است. این گیاه را می‌توان در اتاق خواب قرار داد.


اکالیپتوس برای رشد به نور خورشید نیاز دارد. همچنین باید توجه داشت که این گیاه سمی است و مصرف خوراکی آن باعث بروز مسمومیت می‌شود.گیاه ماری

گیاه مارپیچی می‌تواند به خوبی هوای آلوده را تصفیه کند و کیفیت هوای خانه و دفتر کار را بهبود ببخشد. این گیاه یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوا به شمار می‌رود چرا که علاوه بر تولید اکسیژن در شب، دی‌اکسید کربن را نیز به مقدار قابل‌توجهی جذب می‌کند. گیاه زبان مادر شوهر به عنوان یک فیلتر تصفیه هوا عمل می‌کند و آلاینده‌های سمی هوا مانند فرمالدهید، اتیل، بنزن و تری کلر را از بین می‌برد.


این گیاه همیشه سبز است و از جمله گیاهان زینتی خانگی نیز به حساب می‌آید. همچنین نگهداری از آن بسیار آسان است و نیاز به مراقبت ویژه‌ای ندارد.زنبق

این گیاه یکی از گل‌های ویژه فصل بهار است؛ بنابراین می‌توان این گل را کاشت و به صورت گلدان در خانه نگهداری کرد. این گیاه در آپارتمان به‌راحتی قابل نگهداری است چون به نور زیادی نیاز ندارد اما رطوبت آن باید همیشه تامین شود. برای داشتن این گیاه کافی است پیاز آن را از گلفروشی‌ها بخرید و آن را داخل گلدانی با خاک مرغوب بکارید. نور غیرمستقیم آفتاب فراموش نشود.


زنبق چه کمکی می‌کند؟!

به این گیاه جاروبرقی هوا می‌گویند. به این دلیل که ترکیب‌های خطرناکی مانند تری‌کلرواتیلن، فرمالدئید و بنزن را جذب می‌کند. مطالعات نشان داده، گلدان‌های حاوی این گل به کیفیت هوای آپارتمان می‌افزایند و از میزان خطرناک بودن این مواد شیمیایی می‌کاهند.بامبو

از چند سال پیش، خرید بامبو که زادگاهش کشور چین است در کشور ما رواج پیدا کرد. این گیاه غیر از جنبه تزیینی، خواص درمانی هم دارد. برای قلمه زدن بامبو کافی است آن را از ناحیه گره ساقه‌اش ببرید و داخل ظرفی شیشه‌ای بگذارید تا ریشه دهد. بامبو در فضای آپارتمان تا یک متر و نیم هم قد می‌کشد. این گیاه هیدروفونیک است؛ یعنی به خاک نیاز ندارد. یکی دیگر از ویژگی‌های بامبو، ایجاد رطوبت در فضای خانه است؛ بنابراین یکی از بهترین مکان‌ها برای نگهداری آن، اتاق خواب کودکان است.

بامبو چه کمکی می‌کند؟!

ساقه آن می‌تواند بنزن، مونوکسیدکربن و کلروفرم را از هوای اطراف دریافت کرده و به این ترتیب هوای خانه را پاک کند. این ویژگی معجزه این گیاه برای لطافت هوای خانه در فصول گرم و خشک سال است.پوتوس طلایی

پوتوس از خانواده گل شیپوریان است. زیبایی این گیاه برای رنگ‌های ابلق طلایی و سفید مایل به کرم برگ‌های آن در ترکیب با رنگ سبز است. گیاه پوتوس گیاهی رونده و پیچکی مشهور از خانواده گل شیپوریان و با نام علمی Epipremnum aureumاست. این گیاه بومی جزایر سلیمان بوده و نگهداری از آن در آپارتمان یا خانه بسیار مناسب است. پوتوس تا دو و نیم متر رشد می‌کند. از صفات بارز آن برگ‌های قلبی‌شکل با نشانه‌های مشخص است. این گیاه زیبا با حالت آبشاری‌اش در گلدان‌های آویز یا رومیزی بلند یا شلف بسیار زیبا جلوه می‌کند. شما همچنین می‌توانید شاخه‌های این پیچک را با قلاب طوری به دیوار وصل کنید که از اطراف پنجره شما بالا روند.


پوتوس طلایی چه کمکی می‌کند؟!

پوتوس طلایی با قابلیت تصفیه هوا و پاکسازی و از بین بردن بنزن، مونوکسیدکربن و فرمالدئید یک گیاه موثر در سالم‌سازی هوای خانه به حساب می‌آید.نخل پروانه


نخل پروانه با نام علمی Areca Palm، یک گیاه متعلق به منطقه ماداگاسکار است که آلودگی‌ هوا را از بین می‌برد. محققان می‌گویند این نوع نخل برای کسی که سرما خورده و یا سینوزیتش عود کرده، مثل یک داروی قوی عمل می‌کند. زیرا رطوبت ملایمی را در هوا آزاد می‌کند. خود این موضوع موجب می‌شود که تنفس راحت‌تر شود و فرد سریع‌تر به خواب برود.آلوئه‌وار

آلوئه‌ورا از آن دست گیاهانی است که نگهداری بسیار راحتی دارد و از نظر ناسا یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوا به شمار می‌رود؛ ضمن اینکه برای زیباسازی داخل خانه هم بسیار مناسب است.


جالب است بدانید که آلوئه‌ورا در طول شب به طورمداوم اکسیژن آزاد می‌کند و برای اتاق خواب واقعا ایده‌آل است. این گیاه همچنین با گازهای بنزن (که از مواد شوینده و پلاستیک منتشر می‌شود) و فرمالدئید (که از لاک‌ها و کف‌پوش‌ها متصاعد می‌شود) مبارزه می‌کند و هوا را کاملا پاک نگه می‌دارد.پاپیتال

پاپیتال یا عَشَقه معمولی یا پیچک معمولی یا داردوست معمولی با نام علمی Hedera helix، معمولا با عید کریسمس همراه است و پیچکی است که در خانه به راحتی رشد می‌کند و برای اتاق خواب مناسب است. محققان بر این باورند که گیاه پاپیتال در عرض 12 ساعت تمام آلودگی‌های هوای اتاق را از بین می‌برد.نخل تزئینی یا کوتوله


نخل تزئینی با نام علمی Phoenix roebelenii، گیاه بسیار سرسخت، مقاوم به خشکسالی و با عمر بالاست و در از بین بردن آلودگی‌های داخلی خانه - به ویژه زایلین تبحر زیادی دارد.سرخس برگ شمشیری


سرخس برگ شمشیری با نام علمی Nephrolepis exaltata، یک گیاه جذاب است که از زمان ویکتوریا تاکنون خودنمایی می‌کند. این گیاه در رده نهم لیست 50 گیاه تصفیه‌کننده هوا قرار دارد زیرا به راحتی آلودگی‌های درون داخل اتاق به خصوص فرمالدئید را حذف می‌کند.
آگلونما


آگلونما یا همیشه سبز چینی، ساده‌ترین گیاه خانگی به شمار می‌رود زیرا در نور کم و مناطقی از خانه (مثل اتاق خواب تاریک) که هیچ گیاهی رشد نمی‌کند، به خوبی رشد می‌کند. بهترین نکته این گیاه این است که در زمان کمتر سموم بیشتری را از بین می‌برد.
گل چمچمه‌ای


گل چمچه‌ای یا اسپام فلیوم با نام علمی spathyphylum گیاه بسیار زیبایی است که می‌تواند به تنهایی تا 60 درصد هوای داخل خانه را تصفیه کند. نکته جالب این گیاه آن است که گرده‌ها یا هاگ‌های بسیار ریز را از طریق برگ‌هایش جذب می‌کند و از طریق ریشه‌هایش به عنوان غذا استفاده می‌کند.گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی با نام علمی Chlorophytum comosum بسیار سریع رشد می‌کند و می تواند در عرض 12 روز تمام سموم داخل هوای اتاق را دفع کند. این گیاه به خصوص برای افرادی که آلرژی گرد و غبار دارند، عالی است.نخل راپیس


نخل راپیس با نام علمی Rhapis excels یکی از مؤثرترین گیاهان در پاکسازی هوا از آلودگی‌های فرمالدئید، آمونیاک، زایلین و تولوئن است.فیکوس بنجامین


فیکوس بنجامین با نام علمی Ficus benjamina هم یکی از بهترین تصفیه‌کننده‌های هواست که تمامی آلودگی‌های ناشی از فرش و مبلمان نظیر فرمالدئید، بنزن و تری کلرو اتیلن را خذف می‌کند.آلاینده‌هایی که توسط گیاهان در خانه تصفیه می‌شوند
برخی از آلاینده‌های هوا که گیاهان خانگی قادر به تصفیه آن‌ها هستند:

فرمالدهید Formaldehyde

فرمالدهید از جمله ترکیبات آلی فرّار (VOCها) به حساب می‌آید. این ماده به دلیل سوختن ناقص مواد کربن‌دار به وجود می‌آید. سوختن چوب‌های شومینه، دودهای ناشی از پخت‌وپز، رنگ، چسب، اسپری‌های خوشبوکننده هوا و چوب‌های فشرده مانند چوب مبلمان از جمله عوامل و دلایل انتشار فرمالدهید هستند.این ماده یکی از مواد سرطان‌زای موجود در هوا است. همچنین می‌تواند باعث سوزش چشم و گلو و ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم و سرفه شود.

بنزن Benzene

بنزن یک ماده‌ی بی‌رنگ است که برای تولید مواد صنعتی مانند شوینده‌ها، چسب، لاک، رنگ، نایلون و سایر مواد پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.این ماده نیز یکی از عوامل ابتلا به سرطان است و باعث آسیب رساندن به بافت‌های سازنده خون مخصوصا سلول‌های مغز استخوان می‌شود. ضعف سیستم ایمنی، ناباروری، سرگیجه و سردرد از دیگر نتایج برخورد با بنزن است.

تری کلرواتیلن Trichloroethylene

از تری کلرو اتیلن به عنوان یک حلال صنعتی استفاده می‌شود. استفاده از این ماده در صنایع غذایی و دارویی ممنوع است اما در برخی محصولات خانگی مانند چسب، رنگ، جوهر و لاک‌ها از آن استفاده می‌شود.تنفس هوایی که تری کلرو اتیلن در آن وجود دارد باعث بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های کبد، سرگیجه و سردرد، تهوع و سوزش چشم می‌شود.

تحلیل محتوایی اشکال

تحلیل محتوایی اشکال

 

دایره، مربع، مثلث


Cricle, Square, Triangle

 

 سعید محمد شه بخش  کارشناس ارشد ارتباط تصویری

 

 S.M. Shahbakhsh

 

Master of Art ( MA ), Graphic زاهدان خرداد ماه 1388

 

 

چکیده:

 

شاید اولین شکلهایی و فرمهایی که بشر با آنها آشنا شده باشد، شکلهای « دایره » ( Cricle )، « مربع »( Square ) و « مثلث » ( Triangle ) باشند. سه شکل دایره، مربع و مثلث اشکال اولیه و ابتدایی هستند، که شکلها و فرمهای بسیار دیگری از تجزیه یا ترکیب آنها به وجود می آیند. هر کدام از این اشکال دارای ارزشهای سمبلیک و بیان تصویری مخصوص به خود می باشند، که بر گرفته از شکل خاص مورد نظر بوده، که به مرور زمان، در بین نسلهای بشری متداول شده، تا به امروز رسیده است.

 

 اولین شکل هندسی دایره می باشد، دایره در واقع همان نقطه است که از تمام جهات به صورت مساوی و یکسان رشد کرده است، شکل دایره در حالیکه دارای بیشترین حرکت بوده دارای بیشترین تعادل نیز می باشد. فرم سه بعدی دایره را می توان در« کره » و « استوانه » یافت، شکل دایره با رنگ آبی هماهنگ می باشد. دایره سمبل و نماد یگانگی، یکپارچگی، وحدت، احد، روح و روان می باشد.

 

 شکل مربع دارای چهار ضلع مساوی و چهار زاویه مساوی 90 درجه می باشد. مجموع چهار زاویه مربع 360 درجه می باشد. این شکل اگر بر روی یکی از اضلاع خود قرار گیرد، دارای تعادل کامل، و زمانیکه بر روی یکی از زوایای خود قرار گیرد، از حالت تعال خارج گشته و نا متعادل می شود. مربع نمادی است از زمین در مقابل آسمان ( دایره )، مربع نماد انسان و طبیعت می باشد، مربع مبین ماده، وزن و حدود مشخصی می باشد، رنگ قرمز با مربع هماهنگ می باشد، فرم سه بعدی مربع، مکعب می باشد.

 

 مثلث شکلی است که از ترکیب و تقاطع سه خط مورب به وجود می آید، مثلث با وجود سه زاویه تیزی که دارد، حالتی تعرض گونه به بیرون داشته و شکلی تهاجمی می باشد. شکل مثلث با رنگ زرد هماهنگ بوده و سمبل ونماد اندیشه و تفکر می باشد، فرم سه بعدی این شکل، فرم هرم می باشد.

 واژگان کلیدی: دایره، مربع، مثلث

 

 

36134098070919832632.jpg

مقدمه:

 

 از بین فرمهای بیشماری که به صورت طبیعی و یا به صورت مصنوعی و ساخته شده بوسیله دست بشردر طبیعت پیرامون ماموجود می باشد، شاید اولین فرمها یا شکلهایی که انسان با آنها آشنا شده باشد، شکلها و فرمهای « دایره »، « مربع » و مثلث » باشند. بشر اولیه زمانی که برای اولین بار چشم به محیط پیرامون خود گشود، خورشید را گرد و دایره مانند با اشعه های تیز و نورانی آن مشاهده کرد، در هنگام شب با گردی ماه آشنا شد، به این ترتیب می توانیم ادعا کنیم که « دایره » اولین شکلی بود که بشر با آن آشنا شد. و با همین فرضیه می توان گفت، شکلهای مربع و مثلث اشکال بعدی هستندکه بشر اولیه در محیط اطراف خود با آنها آشنا شده است، کوهها، تپه ها و حتی شکل سنگها، میوه و برگ گیاهان و درختها می توانند تداعی کننده، دایره، مربع و مثلث باشند.

 

سه شکل دایره، مربع و مثلث، اشکال اولیه و ابتدایی هندسیی هستند که شکلها و فرمهای دیگر بسیاری از تجزیه و یا ترکیب آنها به وجود می آیند. در طرحهای معماری، طرحهای هنرهای سنتی و مدرن و در بسیاری دیگر از هنر و صنایع، از شطرنجیهای مربع شکل به عنوان پلان اولیه و اندازه گیری و اندازه زنی استفاده می شود. به همین صورت، دایره و مثلث نیز سبب زایش و پیدایش، بسیاری از شکلها و نقوش سنتی و مدرن می توانند باشند. هر کدام از این اشکال دارای ارزشهای سمبلیک و ویژگی بیانی مخصوص به خود می باشند، که برگرفته از شکل خاص مورد نظربوده که به مرور زمان در بین نسلهای بشری متداول شده، تا به امروز رسیده است.

 دایره( Circle):

 

اولین شکل هندسی دایره می باشد، دایره در واقع همان نقطه است ( نقطه می تواند به شکلهای مختلف نمود داشته باشد، اما شکل متداول و عام آن دایره می باشد. ) که از تمام جهات به صورت یکسان و مساوی رشد کرده است. افلاطون معتقد بود که دایره یک شکل کامل است، در طبیعت هزاران شکل که سطح مقطع آنها دایره است، می بینیم مانند کره زمین، مقطع درختان و ...، بعضیها بر این عقیده هستند که خانه های کندوی زنبور عسل در ابتدا به صورت گرد و مدور و به صورت دایره می باشد که فشار دیواره دایره ها بر یکدیگر، آنها را به شکل شش ضلعی در آورده است. دایره ساده ترین منحنی و در واقع کثیرالاضلاعی است که دارای بینهایت ضلع می باشد، قرار گرفتن حتی یک نقطه بر محیط آن نشانگر بریدگی در پیوستگی است، شکل دایره در حالیکه دارای بیشترین حرکت بوده، دارای بیشترین تعادل نیز می باشد، به این صورت که شکل مدور و گرد دایره دارای حرکت دورانی، درونی و دایمی بوده که بهترین حالت ممکن برای حس و تداعی حرکت می باشد. حرکت دایره ای کامل و تغییر ناپذیر است، بدون آغاز، بدون انجام و لایتغیر، به همین خاطر است که دایره نمادی از زمان می باشد، زمانی که به عنوان مجموعه زنجیره واری از لحظات که به نحوی پی در پی، بدون تغییر و شبیه یکدیگر به دنبال هم تکرار می شوند، تعریف شده است، علاوه بر این، دایره که نمادی از حرکت پیوسته و مدور آسمان می باشد، با الوهیت نیز در ارتباط است. معمولا مخاطب و بیننده شکل دایره، بطور فطری و ذاتی نقاطی فرضی را بر روی خط محیط دایره با مرکز دایره می سنجد، در مرکز دایره تمام شعاعها به نحوی هماهنگ کنار یکدیگر قرار می گیرند، نقطه مرکز دایره در بر گیرنده تمام خطوطی است که از مبنایی مشترک هماهنگ با یکدیگر نشات می گیرند، و یکپارچگی این خطوط در این نقطه مرکزی در اوج کمال خویش است. وچون فاصله نقاط فرضی روی محیط دایره با مرکز یکسان می باشند، و بطور کلی کلیه شرایط در دایره به طور یکسان بوده، پس اعتدال و تعادل کامل را در دایره می توان احساس کرد، خصوصیات و ویژگیهای مربوط به دایره را در فرم سه بعدی، می توان در« کره » و « استوانه » یافت.

 

 ارزش سمبولیک یا تفسیر نمادین نقطه در بر گیرنده مفاهیم کمال،یکپارچگی و نبود هر نوع تمایز و تفکیک است، علاوه بر مفهوم کمال که به طور ضمنی در دل نقطه ازلی وجود دارد، دایره نمادی ازخلاقیت، یعنی خلق جهان در مقابل خالق نیز هست. دوایر متحد المرکز نمایانگر طبقات و سلسله مراتب وجودند. دایره در فرهنگ و ادیان قدیم از جمله بودا، نماد آسمان، جهان پاک، افلاک گردنده و غیر دنیاست. در هنرهای اسلامی، ایرانی دایره ها، به شکل شمس و حلقه نورانی در اطراف سر امامان، روحانیان، قدیسین و بزرگان دین دیده می شود، و همچنین با توجه به کراهت و ممنوعیت صورتگری و مجسمه سازی در اسلام، هنرهای اسلامی به صورت « اسلیمی »، « گل و بوته » و « برگ ختایی »، که در آنها دایره و حرکات مدور بیشترین نقش را به عهده دارند، سوق پیدا کرد. در هنرهای اسلامی، ایرانی دایره به صورت « شمسه های » زیبایی تزیین داده شد، و شمسه ها به صورت منفرد یا همراه سایر هنرها کاربرد پیدا کرد. با دیدن دایره، انسان احساس آرامش و راحتی می کند، دایره با توجه به حرکت صاف، نرم و روانی که دارد، به عنوان سمبل « روح و روان » به کار می رود، دایره از نظر هماهنگی با رنگها، با رنگ آبی شفاف هماهنگ و همسو می باشد، رنگ آبی ایجاد آرامش می کند، و مانند دایره دارای عمق و فضای معنوی می باشد، شکل دایره با حالت دورانی که دارد، با چرخش خود بیننده را به درون و مرکز می کشاند، و در رنگ آبی چنین خصوصیت جذابی دیده می شود. چینیهای قدیم برای ساختن معابد خود اشیا مدور را به کار می بردند. دایره در نزد مصریان قدیم نیز دارای ارزشهای مقدس بوده است، « آتون » خدای مصریان دارای شکل گرد و مدور بوده است. به طور کلی و در یک کلام، دایره نمادی است روحانی، که دارای ارزشهای مقدس، آسمانی، در ارتباط با عالم بالا و ملکوت اعلا می باشد.

مربع ( Square ) :

 

شکل مربع از ترکیب و تقاطع دو خط موازی عمودی، و دو خط موازی افقی، بوجود می آید، دارای چهار ضلع و چهار زاویه مساوی می باشد، هر زاویه دارای 90 درجه، که مجموع چهار زاویه مربع 360 درجه می باشد. این شکل زمانی که بر روی یکی از اضلاع خود قرار دارد، دارای تعادل کامل می باشد، و زمانی که بر روی یکی از گوشه ها و زوایای خود قرار گیرد، از حالت تعادل خارج گشته و نامتعادل و بی ثباط می گردد. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت، که زمانیکه مربع یا مربع مسطتیل به عنوان کادر در نظر گرفته می شوند، حس تعادل یا نامتعادل بودن، بستگی به شرایط و ترکیب عناصر درون آنها یعنی کادر دارد. بر طبق نظر« فیثاغورس »،مربع نماینده وحدت گونه ها و نشان دهنده برابری یک چیز با خودش به نحوی نا متناهی است، و نتیجتا می تواند نمادی از عدالت قانون تلقی شود، که همه را به یک چشم می نگرد. از نظر افلاطون مربع نماینده هماهنگی است، که عالی ترین فضیلت به شمار می آید، شناختی کامل که شخص می تواند از طریق آن به حقیقت مطلق دست یابد. مربع در ردیف شکلهای هندسی، میان مثلث و دایره جای می گیرد و به همین دلیل به عنوان « عنصر ارتباطی » شناخته می شود. مربع شکلی است و ثبات گرا که اضلاع و زوایای برابرش احساسی از سکون، استحکام، حصار، چهار پایه مستحکم برای اشیایی که به ثباط احتیاج دارند مانند میز و صندلی، منزل، کمال و استقرار را در بیننده و مخاطب بر می انگیزد. فرم سه بعدی مریع، یعنی « مکعب » بیش از مربع نمایانگر استحکام، سکون و ثبات است.مربع از چهار ضلع برابر تشکیل شده است، هر کدام از این چهار ضلع می توانند نمایانگرموارد زیر باشند:

 

- چهارعنصر مو جود در طبیعت که عبارتند از: آب، باد، خاک و آتش

 

- چهار جهت اصلی که عبارتند از: شمال، جنوب، مشرق و مغرب

 

- چهار مرحله از تکامل بشری: دوران جنینی، دوران زندگانی، مرگ، رستاخیز و معاد

 

- چهار طبع که عبارتند از: سردی، گرمی، خشکی و رطوبت

 

- چهار مرحله از زندگی که عبارتند از: کودکی، جوانی، میانسالی و پیری

 

- چهار خلط که عبارتند از: صفرا، سودا، بلغم و خون

 

- چهار فصل سال که عبارتند از: بهار، تابستان، پاییز و زمستان

 

- چهارسمت اصلی که عبارتند از: جلو، عقب، چپ و راست، یا بالا، پایین، چپ و راست

 

- چهار فرشته ارشد که عبارتند از: جبرییل، میکاییل، عزراییل و اسرافیل

 

- چهار قسمت زمان داریم که عبارتند از: روز، هفته، ماه و سال

 

- چهار جزگیاه عبارتند از: ریشه، ساقه، برگ وگل یا میوه

 

-چهار خلیفه در دین اسلام که به خلفای راشدین مشورند و عبارتند از: ابوبکر، عمر، عثمان و علی

 

 مربع نمادی است از زمین در مقابل آسمان ( دایره )، مربع نماد انسان و طبیعت استو درسطحی دیگر، نمادی است از جهان مخلوق ( زمین و آسمان ) در برابر خلق نشده و خالق. شکل مربع مبین ماده، وزن و حدود مشخصی است، مربع بیانگر ماده ساکن است. مربع نماد و سمبل و بیانگر ماده ساکن است، مربع سمبل مادیت و دارای سنگینی و سختی است. مربع در خط هیروگلیف برای نمایش زمین به کار رفته است. ویژگیها و خصوصیات شکل مربع ( سمبل مادیت بودن، سختی، زحمت کشیدن و کار، سنگینی، واقعیت، داشتن وزن و حدود مشخص و... ) با رنگ قرمز موافق و هماهنگ می باشد. و وزن و تاریکی رنگ قرمز با زیبایی و سختی مربع برابری می کند.

 مثلث ( Triangle ):

 

زمانی که سه نقطه در فضا قرار داشته باشند، به صورتی که در یک مسیر واقع نشده باشند، و با یکدیگر در ارتباط باشند، می توانند نمایشی باشند فرضی از شکل مثلث. مثلث اولین سطح دو بعدی می باشد، موقعیتهای مختلف نقاط ( راسهای مثلث ) می توانند باعث به وجود آمدن مثلثهای متنوع شوند.مثلث شکلی است که از ترکیب و تقاطع سه خط مورب به وجود می آید، دارای سه ضلع و سه زاویه می باشد، مجموع سه زاویه مثلث 180 درجه می باشد، مثلث با وجود سه زاویه تیزی که دارد، حالتی تعرض گونه به بیرون داشته و شکلی تهاجمی می باشد ( مانند سر پیکان و سرنیزه جنگجویان ). در طول سده های پیشین معماران از شکل مثلث به خاطر استحکام و زیبایی آن استفاده می کردند، نمونه این ساختمانها اهرام ثلاثه مصر است که با تغییرات اندکی آن هم به طمع سیری ناپذیر انسانهای سود جو به وجود آمده اند، پس از بیش از 5000 سال هنوز پابر جا هستند. انواعی از مثلثها را درساختمان معبد « پارتنون » می توان یافت. مثلث نماد آتش است و اتش نماد خرد نخستین و ازلی جلوه ای ازدانایی بیکران و عالم ماورای انسان است.مثلث متساوی الاضلاع بیانگر الوهیت، هماهنگی و تناسب می باشد، این نماد به عدد سه اشاره دارد و بدون ارتباط با سایر شکلهای هندسی به طور کامل قابل فهم نیست. در واقع تمام اشکال را می توان از طریق ترسیم خطوطی از مرکز به زوایای آنها به مثلثهایی تقسیم کرد. مثلث تشکیل دهنده قاعده هرم است، همچنان که هر زایشی با تقسیم صورت می گیرد، بشر نیز قابل مقایسه با مثلث متساوی الاضلایی است که به دو مثلث قاعم الزاویه تقسیم شده باشد. که افلاطون در کتاب « تیمایوس » آن را نشانی از زمین می داند. تغییر مثلث متساوی الاضلاع به مثلث قاعم الزاویه به طور ضمنیبیان کننده خسرانی است که حاصلش از دست رفتن تعادل می باشد. هر مثلث به عنصری خاص مربوط می شود: مثلث متساوی الاضلاع با زمین، مثلث قاعم الزاویه با آب، مثلث مختلف الاضلاع با هوا و مثلث متساوی الساقین با آتش. مثلث متساوی الساقینی که زاویه راس آن 108 درجه باشد حاوی ارقام با معنایی است و هماهنگی خاصی در خود دارد. مثلثی که راس آن به سوی بالا باشد، نمادی از آتش و جنس مذکر است، همین مثلث با راسی رو به پایین نمادی از آب و جنس مونث می باشد. « مهر سلیمان » از دو مثلث معکوس تشکیل می شود که نمادی است از عقل بشر، مثلث متساوی الاضلاع در سنن یهودیان به معنای خداست که نباید نامش بر زبان رانده شود. مثلث، که با خورشید و گندم در رابطه است، نمادی از باروری نیز می باشد، مثلث با همین معنا اغلب توسط هندیان، یونانیان و رومیان در قرنیزهای تزیینی ساختمانها به کار رفته است. مثلث سنتی و کلاسیک مثلثی است که زاویه راس آن 36 و هر یک از زوایای قاعده اش 72 درجه باشند. عدد 36 نماینده یکپارچگی کیهان، تلاقی عناصر اربعه و تحولات چرخشی دور آنهاست. مشتقات این عدد بیان کننده رابطه سه جانبه میان آسمان، زمین و بشر هستند. 36 همچنین برابر است با اندازه مربعی که هر ضلع آن 9 باشد و بطور تقریبی مساوی با دایره ای است که قطر آن 12 باشد، هم دایره و هم سال شمسی هر دو به 360 قسمت تقسیم می شوند، اغلب دوره های کیهانی مضربهایی از رقم 360 هستند. مثلث در آیین هندی ها نماد زاهدان و پرهیزکاران است. ترکیب دو مثلث و تشکیل شش گوشه ( ستاره حضرت داوود ) نشانی از گسترش و تجلی است.

 

 مثلث با داشتن سه ضلع و سه زاویه با عدد سه برابری می کند، عدد سه در فرهنگ چینی شامل سه ایام و صفتمی باشد: گذشته، حال و آینده، عدد سه نمایشگر سه مکان است: آسمان، زمین و اتمسفر، در فرهنگ ایرانی گفتار نیک، کردار نیک و پندار نیک با عدد سه و در نهایت با مثلث برابری می کنند. در رنگدانه ها و شیمی رنگ، رنگهای اصلی عبارتند از: زرد، قرمز و آبی، و همینطور رنگهای اصلی در فیزیک رنگ یا نورهای رنگی، عبارتند از: سبز، قرمز و آبی، که هر سه رنگ به سه ضلع و سه زاویه مثلث اشاره دارند. شکلهای عمده هندسی سه تا هستند که عبارتند از: دایره، مربع و مثلث، مواد به سه قسمت تقسیم می شوند که عبارتند از: جامد، مایع و گاز، سه مقام برتر وجود دارد که عبارتند از: مقام اول، مقام دوم و مقام سوم، مثلث با رنگ زرد هماهنگ می باشد، معمولا از ویژگیهای هر دو ( رنگ زرد و شکل مثلث ) آزار دهندگی می باشد. به همین صورت به علت وجود انواع زردها، آنها نیز با انواع مثلثها برابری می کنند، مثلا زرد طیف خورشید با مثلث متساوی الاضلاع تطبیق دارد، یا زردهای سبزگونه با مثلثهای تند و ایستاده برابری می کنند.

 


 آنجه تاکنون گفته شد، مختصری بود، در مورد سه شکل ابتدایی و اولیه تجسمی، که این اشکال نه تنها در صنایع مختلف، هنرهای تجسمی، معماری، گرافیک محیط

منبع:  
http://almirasaeid.blogfa.com/post-11.aspx

نمونه ای از طراحی و اجرای سالن کنفراس کلینیک ساختمانی آذربایجان

کلینیک ساختمانی ما با اکیب توانمند اجرایی و طراحی خود همیشه در تمامی عرصه های طراحی و اجرایی خود نماینگر بوده است

سوابق درخشان اجرایی

ایجاد حسن اعتماد و رضایت مشتری

و مهارتهای لازم در طراحی واجرا رمز موفقیت ما میباشد


نمونه از طراحی ها سالن کنفرانس بخش اداری تراکتورسازی (تراختورسازی) تبریز


سالن کنفرانس تراکتورسازی تبریز


نمونه ای از طراحی سالن کنفراس اداره پست مرکزی تبریز


سالن کنفرانس پست مرکزی تبریز


نمونه ای از طراحی سالن کنفرانس سالن انجمن حمایت از مستمندان تبریزنمونه از طراحی سالن کنفرانس دانشگاه فنی و حرفه ای تبریز


پوشش های نانو مخصوص مصالح ساختمانی آجر،چوب،بتن، سرامیک و....

همچنان که میدانید رطوبت و آب یکی از اصلیترین و مهمترین استهلاک کننده و فرسایش دهنده طبیعی مصالح ساختمانی،از بنای ساختمان گرفته تا نمای داخلی و خارجی آن را دربرمیگرد و به منظورجلوگیری از رطوبت گیری مصالح بکار رفته با کمک تکنولوژی و فن آوریهایی در سطح نانو موادی کشف و ایجاد گردید تا از نفوذ صد در صدی آب و رطوبت به مصالح جلوگیری شود.

پوشش های نانو بکار رفته در مصالح ایجاد عایق نامرئی و روان کننده آب و مایعات را از سطح مصالح میکند و مانع نفوذ آب و رطوبت به مواد و مصالح میگردد از این رو عمر و کیفیت مصالح افزایش چشمگیری می یابد.

نحوه مصرف نانو خیلی آسان و راحت است و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر کاربردی و ..با نمایندگی تبریز،با مشاور مهندس آقای اعتمادی 09145841876 تماس حاصل نمایید.
تعویض درب و پنجره های قدیمی با درب و پنجره های دوجداره یو.پی.وی.سی

تعویض درب و پنجره های قدیمی با درب و پنجره های دوجداره یو.پی.وی.سیمشتریان و همشهریان محترم!بدین وسیله به اطلاع میرساند: کلینیک ساختمانی آذربایجان افتخار و اعتبار 20 ساله تولید و اجرا با رضایتمندی تمام مشتریان خود در نظر دارد!


درب و پنجره های قدیمی آهنی،آلومینیومی و چوبی منزل شمارا بدون هیچ اثری از تخریب با درب و پنجره های دوجداره یو.پی.وی.سی(U.P.V.C) باکیفیت در اسرع وقت تعویض نماید.در اسرع وقت سفارشات خود را به ما ارسال نمایدآدرس دفتر:تبریز خیابان راه آهن(22 بهمن) ایستگاه BRT سرچشمه پاساژ ابزار میلاد طبقه اول پلاک60

تلفکس:04135514962


موبایل و تلگرام : 09145841876